Termometr i higrometr

Termometr i Higrometr z sensorem DHT11 lub DHT22

Na początek trochę o tym, czego użyłem.

Klon Arduino UNO

illu-arduino-uno

 

 

 

 

 

 

Wyświetlacz LCD 1602

lcd1602

 

 

 

 

 

 

 

 

Do wyświetlacza posiadam też interface do współpracy z magistralą I2C.  Na płycie arduino jest wyjście magistrali I2C, zamiast łączyć wyświetlacz szesnastoma przewodami całą sprawę zasilania i danych załatwiamy na czterech kabelkach. Taki interface kupisz za ok 6 zł, a jaka oszczędność wyjść w duino.

wyswietlacz-lcd-2x16-znakow-niebieski-konwerter-i2c-lcm1602

 

 

 

 

 

 

 

 

Wyświetlacz z interface i2c podłączamy do +5, GND oraz do dwóch lini – zegarowej SCL oraz danych SDA. Sygnał SCL Arduino łączymy z SCL wyświetlacza i analogicznie podłączamy linię danych SDA. Piny magistrali i2c są opisane od spodu płyty Arduino. 

 

 

 

Moduł czujnika DHT11
mod-dht11

 

 

 

 

 

 

W typ przypadku użyłem modułu z czujnikiem. Na płytce zamontowany jest rezystor podciągający linię danych do zasilania +5V. Jeżeli nie używasz modułu ale samego czujnika, nie zapomnij o połączeniu za pomocą rezystora 5k, wejścia zasilania czujnika z jego wyjściem danych.
dht11_onewire

 

 

 

 

 

 

Program jest przeróbką przykładu który był dołączony do bibliotek czujnika DHT. Oryginał wysyłał dane z czujnika na port szeregowy, ja dopisałem obsługę wyświetlacza LCD, obniżyłem częstotliwość odświeżania do 10s i dopisałem miganie diody L sygnalizującej odświeżenie wyniku pomiarów. Niezbędne biblioteki znajdziesz w bibliotekach Arduino

 

Jak to połączyć?

Pin DATA sensora podłączamy do pin2 Arduino, zasilanie czujnika podłączamy do pinu 5V Arduino, GND czujnika do GND Arduino. Przypadku mojego modułu z czujnikiem, pin danych był opisany literą „S”.

arduino-dht

 

 

 

 

 

 

 

 

PROGRAM