Prosty sterownik pomp c.o. na arduino

Jakiś czas temu zakupiłem kilka płytek arduino w dobrej cenie, a że większość leży nieużywana, czas je do czegoś wykorzystać. 

Aktualnie jestem przed uruchomieniem mojej instalacji c.o. zasilanej z kominka z płaszczem wodnym, więc zrobię sobie sterownik pomp.

W obiegu mam zamontowane dwie pompy. Jedna do obiegu głównego, druga wymusza obieg w ogrzewaniu podłogowym. 

Jedna z pomp, ta w obiegu głównym,  ma się włączać przy odpowiedniej temperaturze pieca (kominka), pompa od podłogówki ma się włączać przy tej samej temperaturze kominka ale tylko wtedy kiedy temperatura na zewnątrz spadnie do 19 stopni. Chodzi o to aby w okresach ciepłych nie grzać podłogi, a tylko zbiornik wody użytkowej i ewentualnie kaloryfery.

Do budowy sterownika użyję płytki arduino uno, wyświetlacza 2×16 z interfejsem I2C, czujnika DS18B20 i modułu przekaźnikowego do arduino, do tego zasilacz obudowa oraz trochę przewodów i śrubek.

20170413_111120

 

 

 

 

 

 

 

 

Tak to wygląda na początku, zamontowana płytka i wyświetlacz….

 

20170413_111128

 

 

 

 

 

 

 

 

Do tego potrzebny będzie moduł wykonawczy. Do włączania pomp użyłem modułu 2 przekaźników sterowanych niezależnie. Przekaźniki są załączane stanem niskim z wyjścia cyfrowego mikrokontrolera. Przekaźniki są sterowane przez tranzystory zamontowane w module, co umożliwia bezpośrednie podłączenie modułu do wyjść kontrolera. Między płytkami zostawiłem miejsce jeszcze na jeden moduł przekaźników, kiedyś planuję zakup pieca c.o. i sterowanie jeszcze innymi urządzeniami może się przydać.

20170413_123519

 

 

 

 

 

 

 

Konieczny jest jeszcze zasilacz do całej elektroniki. Ja wykorzystałem zakupiony na allegro za 10 zł zasilacz 12V 2A od dekodera TVSAT.

20170419_182945

 

 

 

 

 

 

 

 

Teraz całość trzeba połączyć i przeprowadzić próby z czujnikami.

sterownik-pomp2332

 

 

 

 

 

 

 

 

Wszystko działa jak trzeba. Brakuje jeszcze kilku kontrolek i przycisków do zmiany ustawień.

sterownik-pomp1

 

 

 

 

 

 

 

T.W – temperatura wody w piecu, P – temperatura powietrza, T.W.ON – temperatura wody przy której pompy się włączają

 

EDIT

Sterownik przetestowany, działa jak zakładałem jest tylko  małe „ale”…

Problem jest w tym, że w układzie c.o. mam zamontowany wymiennik ciepła – zbiornik c.w.u. z dodatkową grzałką elektryczną. Jeżeli zbiornik będzie miał temperaturę powiedzmy 60 stopni a układ c.o. wystartuje od 35 to przez jakiś czasu z wymiennika będzie tracone ciepło. 

Zakładam więc zastosowanie na dolocie wody c.o. do wymiennika c.w.u. elektrozaworu, który będzie otwarty kiedy temperatura wody c.o. będzie wyższa niż w temp. wody w zbiorniku c.w.u.

 

 

Poniżej przedstawiam kod programu sterującego dwiema pompami, na razie bez porównywania temperatur w zbiorniku z temp c.o.
W najbliższym czasie postaram się dopisać resztę.

Program w dziale Downoad -> PROGRAMOWANIE