Baofeng UV-5R słaba modulacja

UWAGA – Wszelkie czynności tutaj opisane wykonujesz na własną odpowiedzialność, nie odpowiadam za niewłaściwe działania urządzenia po nieudanej modyfikacji.

 

Baofeng UV-5R to bardzo popularny duobander chińskiej produkcji. Popularność swoją zyskał niską ceną w porównaniu do konkurencyjnych radiotelefonów o podobnych parametrach. 

Radio jednak ma dość poważną wadę – bardzo słabą modulację. Aby się swobodnie porozumiewać trzeba mówić głośno, a czasem krzyczeć do mikrofonu.

Przeszukując sieć w poszukiwaniu sposobu na poprawę tej sytuacji, znalazłem opis drobnej modyfikacji która może poprawić jakość modulacji w tym urządzeniu.

Od razu zabrałem się do pracy. Niestety ze względu na brak elementów smd pod ręką, udało mi się tylko połowicznie zastosować do zaleceń autora pomysłu.

schemat-mod-baofenga

 

 

 

 

 

 

Pierwsze co trzeba sprawdzić to wartości rezystorów R69 i R70. Rezystor R70 powinien mieć wartość 2,2k a R69 680 ohm. Jeżeli jest odwrotnie, należy zamienić je miejscami.

Następnie należy usunąć kondensator C131 a równolegle do C130 wlutować kondensator niepolarny 4,7uF do 10uF

Ponadto należy usunąć kondensator C135, a na C134 zrobić zworę. Kondensator C135 „ubija” wyższe częstotliwości akustyczne, po jego usunięciu powinniśmy zauważyć zmianę barwy modulacji na wyższą.

Osobiście ograniczyłem się do punktu 1 i 3, to wystarczyło by osiągnąć zadowalający efekt.

Poniżej zamieszczam plik pdf stworzony przez autora pomysłu, z oryginałem instrukcji modyfikacji.

Lepsza modulacja w Boafeng UV-5R –>> TUTAJ