Boot configuration data file is missing – jak naprawić

Niedawno trafił do mnie kolejny komputer z Wiindows 10 który miał problem ze startem systemu. Poniżej opisuję sposób naprawy uszkodzonego lub zaginionego  pliku danych startowych.

Zaczytamy.

Startujemy komputer z płyty instalacyjnej Windows 10, po wyborze klawiatury i języka przechodzimy do następnego ekranu ale nie klikamy „Instaluj”

Klikamy „Napraw komputer”, taki mały napis w lewej dolnej części ekranu.

Kiedy otworzą się nam narzędzia naprawy systemu wybieramy „Wiersz poleceń” – czarne okienko gdzie będziemy wpisywać kolejne polecenia dla systemu.

Poniżej wypisałem w kolejności polecenia które trzeba wpisać. Po każdym poleceni oczywiście „ENTER”

W tym przykładzie system znajduje się na dysku C:, więc jeśli masz zainstalowany na innym dysku musisz wziąć to pod uwagę.

 

diskpart
sel disk 0
list vol

Po listowaniu partycji musisz odszukać partycję startową, ma ona system plików FAT32 i
 rozmiar od 100 do 300 MB.

Kolejnym poleceniem wybieramy tę partycję wpisując „sel vol….” i numer partycji który jest na początku każdego wiersza, np. Volume 3 polecenie: sel vol 3.

sel vol 3
assign letter=a:
exit

Wyszliśmy z diskpart’a

 

 

cd /d a:\EFI\Microsoft\Boot\
bootrec /fixboot
ren BCD BCD.backup

Jeżeli wystąpi komunikat o braku pliku lub o duplikacji nazwy – zignoruj go.

 

bcdboot c:\Windows /l en-us /s a: /f ALL

Tutaj przypominam o partycji na której jest zainstalowany system, przeważnie jest to partycja C:\ katalog Windows. Jeżeli masz system na innym dysku użyj odpowiedniej litery.

To wszystko… Pozostaje restart systemu. Ten przykład opisałem po co najmniej trzykrotnym zastosowaniu, jeżeli nie działa to niestety musisz szukać innych rozwiązań.

Powodzenia.