Przywracanie softu po awarii.

Przywracanie softu po nieudanym upgrade lub awarii sprzętu.

 

Bywa czasem tak, że nie uda nam się uaktualnienie oprogramowania w access point’cie czy routerze. Wtedy najczęściej oddajemy urządzenie do serwisu. Są jednak szanse, na przywrócenie urządzenia do życia bez wizyty w serwisie.

Wiele urządzeń, poza softem obsługującym standardowy tryb  pracy urządzenia, ma jeszcze wbudowany mechanizm pozwalający załadować nowe oprogramowanie nawet wtedy, kiedy nie ma możliwości zalogowania się do niego przez przeglądarkę. 

Jak to zrobić?

Poniżej przedstawiam krótki opis, oraz obrazki dla łatwiejszego zrozumienia zagadnienia. W tym przypadku „reanimujemy” access point / router Airlive 5460APv2. W przypadku innych urządzeń, nie potrzebujemy plików „recovery-ovislink.bin” oraz „ovislink5460v2-flash.bin”

Na początek pobierz sobie program do tftp, proponuję PumpKIN bo jest bardzo prosty w obsłudze.

Jeżeli chcesz przywrócić oprogramowanie urządzenia AirLive Ovislink 5460APv2, to niezbędne będą jeszcze dwa pliki które pobierzesz z moich zasobów  OVISLINK – RECOVERY

A teraz kolejno:

 1. Pobierz Pumpkin’a i pliki  z OVISLINK-RECOVERY, oraz jeżeli nie masz, zainstaluj TotalCommender’a – będzie potrzebny do wrzucenia softu. 
 2. Ustaw adres IP 192.168.1.10 na karcie sieciowej z której korzystasz – koniecznie używaj połączenia ethernet tzn. kablowego. 
 3. Uruchom Pumpkina.
 4. Przygotuj sobie dwa pliki: recovery-ovislink.bin oraz ovislink5460v2-flash.bin  —>> tutaj są
 5. Kiedy już przygotujesz wszystko, odłącz urządzenie od zasilania a następnie trzymając wciśnięty przycisk reset – włącz zasilanie i trzymaj jeszcze reset przez ok 4 sekundy. Urządzenie wejdzie w tryb klienta tftp.
 6. W Pumpkinie klikamy przycisk „put file” i wybieramy recovery-ovislink.bin. Adres pod który mamy wysłać ten plik to 192.168.1.6.
  Jeżeli przesyłanie pliku zakończy się sukcesem, czekamy aż nasz „ovis” zrestartuje się. NIE wyłączamy go z prądu po wysłaniu pliku.
 7. Następnie używając Total Commandera łączymy się z „ovisem” przez prot ftp, pod adres 192.168.1.6 i wrzucamy plik „ovislink5460v2-flash.bin” do głównego katalogu w urządzeniu.
 8. Po wysłaniu pliku łączymy się telnetem z adresem 192.168.1.6 i wydajemy komendę „/bin/recovery-ovislink5460”. Po chwili powinniśmy zobaczyć wynik w postaci mniej więcej takiej „2016+0 records in” oraz „2016+0 records out” Kiedy zobaczymy wynik możemy już zrestartować urządzenie  – odłączyć od prądu na chwile a następnie włączyć
 9. Przestawiamy adres IP komputera na 192.168.100.10, uruchamiamy przeglądarkę i wpisujemy adres 192.168.100.252 – powinna pojawić się strona konfiguracji naszego „ovisa”

  Teraz możemy już przez przeglądarkę zaktualizować soft.

 

Opisałem tutaj sposób na popsutego OvisLinka, ale w przypadku innych urządzeń może być podobnie.
Osobiście podmieniałem soft tą metodą w urządzeniach Ubiquiti oraz Edimax, w tym przypadku wystarczyło wrzucić .bin przez tftp-Pumpkina i restartować urządzenie.

 

Powodzenia

 

Poniżej wrzuciłem kilka obrazków które mogą być pomocne w przypadku wątpliwości.